Scroll to top
© 2020 BERAT METAL SAN.TİC.LTD.ŞTİ

Zamak Nedir ?

Zamak bir metal alaşımdır ve ana bileşenlerini çinko, alüminyum, magnezyum ve bakır oluşturur. Bu metaller değişik oranlarda bulunabilirler. zamak-3 ve zamak-5 en bilinen alaşımlardır.

Zamak; alaşımı oluşturan elementlerin degişik oranlarda karıştırılmasıyla üretilir. Karışım oranları değiştiğinde esneklik, kaynama noktası, sertlik gibi fiziki özellikler de değişmektedir.

Zamak görece düşük olan erime noktası sayesinde dökümü kolayca yapılabilinen bir alaşımdır. Bu sayede pek çok sektörde kullanılabilir. Otomobil sektöründe yoğun olarak kullanılan Zamak ayrıca vida, kapıkolu, kilit, menteşe gibi ürünlerde kullanılır.

Kromajlanarak takı malzemesi haline de getirilebilinen Zamak’ın, doğa dostu bir alaşım olmasından dolayı pek çok alanda kurşun yerine kullanımı Avrupa Birliğinde mecburidir. Otomobil lastiklerine takılan balans kütleleri bu şekildedir. Çocuk iken oynadığımız model otomobilcikler de yine birer Zamak alaşımıdırlar.

The New Jersey Zinc Company tarafından 1920’lerde bulunan Zamak, Almanca çinko (Zink), alüminyum (Aluminium), magnezyum (MAgnesium) ve bakırın (Kupfer) baş harflerinden oluşturulmuş bir isimdir. Son derece sağlam kopmaya, esnemeye, kırılmaya dayanıklı bir alaşımdır.

Zamak pres dökümde kullanılan bir malzemedir. Günümüz diliyle söylersek metal enjeksiyon sanayisinde çok yaygın kullanılır. Bazı ülkelerde MAZAK adıyla tanınır. Türkiye piyasasında TUTYA olarak da bilinmektedir.